Terapia PRP

Autologiczna terapia osoczem bogatopłytkowym (PRP)

Osocze bogatopłytkowe to preparat stworzony na bazie krwi pacjenta. To jeden ze składników naszego organizmu, który pobudza mechanizm samoregeneracji. Mechanizmy te są odpowiedzialne za naszą odporność i pełnią funkcję obronną w przypadku wielu poważnych chorób. Niestety z czasem organizm częściowo lub całkowicie traci swoją zdolność do samoregeneracji, przez co całe ciało się starzeje i jest bardziej podatne na różnego rodzaju choroby, w tym choroby stawów. Terapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego stymuluje organizm do regeneracji, umożliwiając leczenie.

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE:

Czym jest zabieg PRP osoczem bogatopłytkowym i kiedy warto go stosować?

PRP osocze bogatopłytkowe to koncentrat płytek ludzkiej krwi z niewielką ilością osocza. Z pobranej własnej krwi pacjenta, w procesie aktywacji płytek uwalniane są czynniki wzrostu, które przyspieszają regenerację tkanek miękkich a także stymulują zrost kostny. Osocze bogatopłytkowe jest preparatem autologicznym dlatego nie powoduje zakażeń czy reakcji alergicznych. Zatem terapia jest bezpieczna i naturalna. PRP jest często i skutecznie wykorzystywane w schorzeniach układu ruchu, medycynie sportowej, ortopedii i rehabilitacji.
'

W jakich sytuacjach wykonujemy zabieg?

Zabieg PRP (Platelet Rich Plasma) osoczem bogatopłytkowym to innowacyjna metoda stosowana w takich schorzeniach jak:
-zmiany zwyrodnieniowe stawów
-entezopatia ściegien stożka rotatowów
-zespół ciasnoty podbarkowej
-entezopatia rozcięgna podeszwowego
-zapalenie ścięgien gęsiej stopki
-entezopatia prostowników nadgarstka (łokieć tenisisty)
-entezopatia zginaczy nadgarstka (łokieć golfisty)
-uszkodzenia brzuśców mięśniowych
-entezopatia ścięgna Achillesa,
-kolano skoczka, kolano biegacza
-trudno gojące się rany

 

Etapy uzyskania preparatu:
1. Pobranie 8ml krwi żylnej.
2. Wirowanie podczas którego dochodzi do separacji czerwonych krwinek osocza i płytek krwi
3. Pobranie osocza bogatego w płytki
4. Wykonanie zabiegu -wstrzyknięcie leku we właście miejsce pod kontrolą USG.

Podczas zabiegu do próżniowych próbówek pobierana jest własna krew pacjenta . Następnie w gabinecie zabiegowym jest ona odwirowana i oddzielone zostaje osocze bogatopłytkowe. Tak uzyskany preparat (PRP) wykorzystuje się do iniekcji dostawowej lub okołostawowej. Zabieg zawsze wykonujemy pod kontrolą USG.

 

Postępowanie po wykonaniu terapii.

W najbliżsych godzinach po zabieg może wsytąpić dyskomfort w miejscu podania zastrzyku. Jest to wynik pobudzenia miejscowej reakcji zapalnej. Stan ten może utrzymywać się od kilku godzin do tygodnia czasu. Ważne aby w tym czasie i przez ok 4 tyogdnie nie stosować leków przeciwzapalnych.
Po powrocie do domu można obłożyć lodem obszar, w którym wstrzyknięto lek, unieść nogę lub rękę i ograniczyć aktywność tak aby czuć się komfortowo.